domek dla duszy

#Ilovemybody: cesta značek k rozmanitosti

Přirozená krása a přijetí sebe sama konečně získaly na popularitě. Sociální sítě se vzdaly popularizace neexistujícího ideálního těla. Tento trend s radostí následují i značky a využívají ho v komunikaci. Jak se inspirovat?
Zveřejněno 07/08/2020

Světové značky zahazují imaginární dokonalost a vrací se do 60. let minulého století. Proč? V té době v Americe sílil vliv Body Positive. Zatímco Američané čelili vážnému problému obezity mezi dětmi a dospělými, na školách i ve společnosti se odsuzovala jakákoliv plus-size velikost. Tento poměr chtělo hnutí Body Positive vyvážit, propagovat úctu a přijetí nedokonalého těla. Díky sociálním sítím získává právě tahle iniciativa novou tvář.  Vrásky, jizvy a strie nejsou již dnes důvodem ke studu a jsou znakem zkušeností a přijetí sebe samého.

Moje tělo, moje věc

Vůči tomuto trendu pozitivního vnímání těla nemohly zůstat lhostejné ani značky, především když se do hnutí zapojily i umělkyně a jiné veřejně známé osobnosti, které poukázaly na to, že i ony mají daleko k ideálu. Alicia Keys se rozhodla ukázat na červeném koberci nenalíčená, Lena Dunham zakázala grafikům největších novin odstraňovat ze svých fotografií celulitidu, aby ukázala ženám, že je to normální věci a je třeba ji přijmout.

#bodypositive ve službách značek

A jak zareagovaly na tento trend značky? Existuje minimálně tucet zajímavých kampaní. S jednou z nich přišla polská značka Louie, výrobce dámského prádla. Jak píší její zakladatelky:

“V Louie věříme, že žádné tělo není dokonalé, ale všechna je milujeme stejně. Milujeme ženy, kterépřijímajísvétělo i s nedokonalostmi, jsou si vědomésvésíly a ženskosti, což je činí výjimečnými.”

A tak se tento manifest promítl do kampaně “No body is perfect”, v níž jemné ženské prádlo dokonalé ladí s kulatými ženskými tvary. Ztotožnit se s drobnými striemi na stehnech nebo kulatými boky je pro ženy mnohem jednodušší. A navíc má tahle kampaň ještě jednou obrovskou výhodu. Ženy si dokážou představit, jak bude prádlo vypadat právě na nich. Digitálně vyhlazená stehna modelek tuto vlastnost nemají.

  • Blog Louie No body is perfect);
  • Blog Louie No body is perfect);

Trendy většinou určují velcí hráči. Nike se k #bodypositive připojilo oslavou rozmanitosti ve sportu. Značka zavedla plus-size figuríny, v její kolekci už nějaký čas figurují modely větších rozměrů, Nike oblékají influenecerky Grace Victory a Chloe in Curve, které se za své křivky rozhodně nestydí.

  • Blog lovemybody Nike Plus Size);
  • Blog Plus Size Nike);

Primark, Zalando, Dove, Nivea a řada dalších značek se ve svých kampaních postavila do řady těch, kdo mluví o tom, že lidské tělo může být krásné ve všech formách a že je důležité přijmout sám sebe. Principem ucelené komunikace ale nesmí být jen proklamace v médiích na fotkách, ale také filozofie značky. Svézt se na trendy vlně je snadné, udržet kontinuální přístup a přihlásit se k tématu celistvě je otázkou promyšlené strategie.

Body Positive je trend, který těší a dává naději na etičtější a prosociální aktivity značek. A co je důležité, týká se nejen těla, ale také přijetí sebe sama, myšlení o sobě. Ženy si zamilovaly hastagy #ilovemybody, #bodypositive, s nadšením sledují nové kampaně v duchu Body Positive a vše poukazuje na to, že konečně přicházejí časy, kdy prim bude hrát rozmanitost.

Autor
BARBARA DOROSZ

Jak to děláme
s cookies?

Tyto stránky používají cookies pro statistické a reklamní účely, a tak vůbec, aby fungovaly.

Můžete se s tím buď smířit nebo nám koláčky zakázat. Všechno o nich se dozvíte v našich Podmínkách ochrany osobních údajů.